Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
29/03/2024 - 09:05

ZUS wyjaśnia co można, a czego nie można robić podczas zwolnienia lekarskiego

Zwolnienie lekarskie i kampania wyborcza. Czy można to połączyć? Wielkie kontrowersje wywołała w Nowym Sączu niedawna aktywność kandydata do rady miasta - dr Jarosława Jakubowskiego. O rodzaje zwolnień i związane z nimi zalecenia zapytaliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie lekarskie dr Jarosława Jakubowskiego

Bardzo duże poruszenie wywołała informacja o zwolnieniu lekarskim kandydata do rady miasta - dr Jarosława Jakubowskiego. O wszystkim poinformował nas czytelnik, stwierdzając, że mimo tego cały czas prowadzi swoją kampanię wyborczą. Potwierdzać miały to również zdjęcia, które sam Jakubowski dodawał na Facebooka - chociażby z rozdawania przechodniom jabłek.

O sprawę zapytaliśmy oczywiście samego nauczyciela. Przyznał, że rzeczywiście doskwiera mu pewne schorzenie. - W czasie, gdy przebywałem na zwolnieniu lekarskim, nie prowadziłem kampanii wyborczej, ograniczając się do działalności w sieci. Różnego rodzaju aktywności, które podejmowałem były natomiast zgodne z zaleceniami lekarza - mówił. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

ZUS o rodzajach zwolnień lekarskich

O rodzaje zwolnień lekarskich zapytaliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W odpowiedzi czytamy, że wskazania mogą być dwa (oznaczone cyfrą 1 lub 2). Określa je lekarz i zawsze jest to jego decyzja. Jedynka oznacza, że chory powinien leżeć. Dwójka jest natomiast informacją, że może chodzić. 

- Przypominam, że pracodawca i ZUS mogą skontrolować, czy chory prawidłowo wykorzystuje zwolnienie. Jeśli lekarz zaleca leżenie, to powinniśmy zostać w domu. Oczywiście każdy przypadek oceniamy indywidualnie. Usprawiedliwieniem nieobecności może być wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy konieczne zakupy w aptece - tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

- Natomiast symbol 2 na zwolnieniu pozwala wyjść na spacer, do sklepu czy apteki. Niedopuszczalne są praca zarobkowa, remonty albo inne ciężkie prace czy wyjazd na wakacje podczas absencji chorobowej. W przypadku ustalenia nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia ZUS wstrzyma wypłatę zasiłku chorobowego. A jeśli został już wypłacony trzeba go oddać - dodaje Anna Szaniawska.

Dodajmy, że Jarosław Jakubowski stwierdził, że jego zwolnienie dawało możliwość poruszania się w przestrzeni publicznej. Jak mówił, lekarz zalecił mu nawet odpoczynek, aktywność i odstresowanie. Swoją kampanię, o czym przekonywał, ma natomiast dopiero zacząć w odpowiednim czasie. ([email protected], fot.: TK/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu