Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
24/04/2024 - 10:10

5 domowych sposobów na ból głowy

Ból głowy to powszechny problem, który może wpływać na codzienną aktywność i samopoczucie. Choć istnieją różne przyczyny bólu głowy, od napięcia po migrenę, to rozwiązaniem nie zawsze muszą być leki przeciwbólowe. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort i poprawić samopoczucie. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych strategii, które warto wypróbować. Zwłaszcza sprawdzą się one wtedy, gdy ból głowy jest umiarkowany i pochodzi z napięcia lub zmęczenia.

Sposób pierwszy: Odpoczynek i relaksacja


Często ból głowy może być spowodowany stresem, napięciem mięśni czy złym ułożeniem ciała (np. podczas pracy siedzącej czy snu). W takich przypadkach odpoczynek i relaksacja mogą być kluczowe. Spróbuj położyć się na chwilę w cichym i zacisznym miejscu, wykonaj kilka głębokich oddechów i długich wydechów. Dobrze jeżeli masz okazję zaczerpnąć świeżego powietrza, aby dotlenić organizm. Wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga. Jeżeli Twój ból głowy ma podłoże w stresie, pomocny może się okazać dla Ciebie poradnik: https://sadeczanin.info/o-zdrowiu-sadeczan/7-sposobow-na-stres-wyprobuj-i-sprawdz-czy-twoje-zycie-bedzie-latwiejsze.

Sposób drugi: Stosowanie zimna lub ciepła


Nałóż na czoło lub na tył głowy kompres z lodu lub ciepły ręcznik. Zarówno zimno, jak i ciepło mogą pomóc w złagodzeniu napięcia mięśniowego i zmniejszeniu bólu głowy. W aptekach dostępne są też specjalne jednorazowe, hydrożelowe plastry chłodzące, które zawierają mentol. Ich użycie jest bardzo proste. Po wyjęciu plastra z zabezpieczającej saszetki należy usunąć folię zabezpieczającą i umieścić go – w zależności od potrzeby – na czole lub karku. Jednakże tego typu okładów nie powinno się stosować na uszkodzoną, wrażliwą, poparzoną lub podrażnioną skórę. Średni czas działania plastra wynosi do 8 godzin. Alternatywą dla jednorazowych produktów są okłady żelowe wielokrotnego użytku lub własnoręcznie przygotowane kompresy.

Sposób trzeci: Picie wody i herbatek ziołowych 


Odwodnienie może być jedną z przyczyn bólu głowy. Upewnij się, że pijesz odpowiednią ilość wody lub płynów każdego dnia (około 2 litry), aby utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Na pewno nie zaszkodzi (a może pomóc) sięgnięcie po szklankę niegazowanej i letniej, przegotowanej wody z cytryną i szczyptą soli morskiej. Na ból głowy pomocny może okazać się również napar z mięty, kozłka lekarskiego, białej wierzby i rumianku.


Sposób czwarty: Regularne spożywanie posiłków


Skokowy spadek poziomu cukru we krwi może prowadzić do bólu głowy. Stąd ważne jest, aby regularnie spożywać zdrowe posiłki bogate w białko, węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze. Jeżeli nie jadłeś nic przez pół dnia, ból głowy może być naturalną reakcją organizmu, domagające się pokarmu. Pamiętaj jednak, by po dłuższym okresie niejedzenia, nie objadać się przesadnie, gdyż zarówno jedna jak i druga skrajność może niekorzystnie wpływać na dolegliwości bólowe. W radach naszych babć, mówiących, że jedzenie pomaga na każdy rodzaj bólu, czasami jest ziarnko prawdy!


Sposób piąty: Masaż głowy i okolic


Delikatny masaż skroni, karku, szyi i ramion może pomóc złagodzić napięcie mięśniowe i ulżyć w bólu głowy. Możesz użyć palców lub specjalnych urządzeń do masażu. Wskazane jest również uciskanie punktu między brwiami. Do masażu możesz użyć rozcieńczonego olejku lawendowego, który ma działanie rozluźniające. Aby rozluźnić mięśnie karku, możesz wykonywać następujące ćwiczenia: siedząc prosto, zbliżaj głowę na zmianę do jednego i drugiego ramienia lub wykonuj ruchy głową w formie kołowych ruchów. Warto pamiętać, aby wykonywać te ćwiczenia powoli i dokładnie. Z racji, że obecnie większość bólów głowy pochodzi z napięcia, dany sposób może się bardzo sprawdzić. 

Pamiętaj, że jeśli ból głowy jest częsty, nasilający się lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak nudności, zawroty głowy czy zaburzenia widzenia, należy skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i leczenia. Jeżeli staje się nie do wytrzymania, dostępne jest wiele środków przeciwbólowych — należy jednak pamiętać, aby ich nie nadużywać. Na szczęście w wielu przypadkach, domowe sposoby mogą dostarczyć ulgi i pomóc w uporaniu się bólem głowy bez konieczności sięgania po leki. 

Poniżej przykładowy masaż na ból głowy: 
 



źródła: https://www.drmax.pl/blog-porady/naturalne-sposoby-na-bol-glowy-jak-wyleczyc-bol-glowy-bez-lekow/https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/domowe-sposoby-na-bol-glowy-jak-zlagodzic-dolegliwosci-i-pozbyc-sie-bolu-glowy-naturalnymi-metodami,481.html/https://zdrowie.pzu.pl/poradnik-o-zdrowiu/szczegoly/Bol-glowy-jakie-domowe-rozwiazania-pomoga-zlagodzic-te-dolegliwosc/ https://www.youtube.com/watch?v=M5kZWV3sFMM
grafiki: https://memy.jeja.pl/, https://www.pexels.com/

Kinga Czerwińska







Dziękujemy za przesłanie błędu