Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
24/04/2024 - 11:40

Nie pamiętasz, gdzie położyłeś klucze czy telefon? Nie znaczy, że masz słabą pamięć!

Działanie ludzkiej pamięci wciąż jest nie do końca znane, stanowiąc ciekawy temat badań dla naukowców. Okazuje się, że gubienie kluczy i codziennych przedmiotów nie zawsze jest objawem słabej pamięci. Zostało wyjaśnione to w nowej książce: „The Psychology of memory”, napisanej przez Dr Megan Sumeracki i Dr Althea Need Kaminske. Książka sugeruje, że każdy może wzmocnić swoje zdolności zapamiętywania – i co ciekawe, że zapominanie, gdzie odłożyło się klucze, jest w zupełności normalne!

Dr Megan Sumeracki i Dr Althea Need Kaminske twierdzą, że przechowywanie informacji w pamięci jest o wiele bardziej złożone, niż przyjęło się uznawać. Ich nowa książka: „The Psychology of memory” przedstawia proste techniki wzmacniające pamięć, które poprawiają uczenie się lub pomagają zapamiętać imiona i numery.

Zapominanie jest normalne

Autorki podkreślają, że pewna forma zapominania jest naturalna. Zapominanie niektórych kwestii służy temu, aby umożliwić mózgowi zapamiętywanie bardziej ogólnych informacji. Pamięć nie działa jak urządzenie do nagrywania, zapisując wszystko po kolei, ale bardziej jak strona Wikipedii, ponieważ pewne szczegóły można w niej na bieżąco edytować.

Autorki, będące psycholożkami z USA, apelują o większe zrozumienie, jak naprawdę działa pamięć, ponieważ może to mieć wpływ na życie codzienne. Na przykład sugerują, że potencjalni ławnicy powinni być nauczani, jak działa pamięć, ponieważ ofiarom przestępstw również nie można do końca wierzyć w sądzie, ponieważ ich wspomnienia są wyrywkowe. I jest to zupełnie normalne.

Dr Althea Kaminske zaznacza, że samej jej zdarza się wielokrotnie szukać telefonu, butelki z wodą, czy kluczy. Tłumaczy to jednak tym, że nasze systemy pamięci nie zostały zaprojektowane tak, aby zapamiętywać, gdzie położyliśmy dane przedmioty. Gdybyśmy znajdowali się w sytuacji, w której odwodnienie byłoby zagrożeniem dla życia, z pewnością o wiele lepiej pamiętalibyśmy, gdzie znajdują się źródła wody. 

Jak poprawić pamięć?

„The Psychology of memory” wykorzystuje badania oparte na psychologii poznawczej, umożliwiając zrozumienie wszystkich rodzajów pamięci. Książka ukazuje, jak pamięć ma ogromny wpływ na nasze życie oraz jak może być zaburzona przez alkohol, brak snu i kofeinę. Lektura wyjaśnia też naukowe podstawy różnych systemów i rodzajów pamięci, takich jak pamięć krótko- i długotrwała oraz do czego są one używane.

Autorki obalają mity, takie jak ten, że pamięć to tylko zbiór wydarzeń z przeszłości. Zamiast tego pokazują, jak jest ona istotna dla zapamiętania wykonania zadania w przyszłości. Przykład wzmocnienia rodzaju pamięci „opartego na wydarzeniach” to np. pozostawienie portfela na tylnej kanapie samochodu jako sygnał, żeby pamiętać o wyciągnięciu dziecka z fotelika samochodowego przed wejściem do pracy.

Inne techniki poprawiające pamięć mogą poprawić wiedzę długoterminową i prowadzić do bardziej efektywnego uczenia się. Jedną z opisanych w książce technik jest ćwiczenie przypominania, strategia wydobywania faktów z pamięci. Przykładem może być nauka imienia nowego kolegi, świadome adresowanie go nim za każdym razem, gdy się go widzi.

Szachiści zapamiętują położenie figur na szachownicy za pomocą schematu, czyli sposobu organizowania nowych informacji w mózgu. Zaletą schematu jest również to, że zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć roboczą i choć autorzy nie sugerują, że łatwo jest zostać mistrzem szachowym, każdy może używać schematu do przechowywania i przywoływania złożonych informacji.

Każdy, kto się uczył, wie, że regularna praktyka jest niezbędna. Aby jednak stać się ekspertem w danej dziedzinie nauki, ludzie muszą stosować przemyślaną praktykę. Różnica polega na tym, że przemyślana praktyka wymaga celowej i przemyślanej uwagi, podczas gdy regularna praktyka polega jedynie na powtarzaniu.

Premiera książki: „The Psychology of memory” jest planowana na 16 maja. Wtedy ukaże się jej oryginalna wersja w języku angielskim. Zamówić można ją już dziś, m.in. na Amazonie.

O autorkach: Dr Megan Sumeracki jest profesorem nadzwyczajnym psychologii w Rhode Island College. Jest jedną z założycielek The Learning Scientific, współautorką wielokrotnie nagradzanej książki: „Understanding How We Learn: A Visual Guide” oraz główną autorką książki: „Ace That Test: A Student’s Guide to Learning Better”. Mieszka na Rhode Island w USA z mężem Samem, córką Molly i kotem Teddym.

Dr Althea Need Kaminske jest profesorem nadzwyczajnym chirurgii klinicznej i starszym dyrektorem ds. wsparcia akademickiego i osiągnięć studentów w Szkole Medycznej Uniwersytetu Indiana. Jest współautorką książek: „Five Teaching and Learning Myths – Debunked” oraz: „Ace That Test: A Student’s Guide to Learning Better”. Mieszka w Indianapolis w stanie Indiana w USA z mężem Timem, synem Calvinem, psem Bree i kotem Sushi.

Kinga Czerwińska (źródło: https://newsroom.taylorandfrancisgroup.com/grafika: pexels.com







Dziękujemy za przesłanie błędu