Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
23/04/2024 - 11:00

Ratunku - trądzik! Jak sobie radzić w pielęgnacji cery trądzikowej?

Trądzik to problem nierzadko spędzający sen z powiek i to nie tylko nastolatkom. Kojarzony głównie ze zmianami hormonalnymi, bywa jednak też związany z nieodpowiednią dietą, zanieczyszczeniami powietrza, nieodpowiednim stylem życia. Mimo że bezpośrednio nie zagraża zdrowiu, czy życiu może negatywnie wpływać na obraz siebie, samopoczucie, zniechęcając do podejmowania codziennych aktywności i nawiązywania relacji. Poznaj skuteczne sposoby, które mogą w złagodzeniu objawów trądziku.

Regularne oczyszczanie skóry

Kosmetolog Ewelina Rosłońska z Kanonu Piękna w Nowym Sączu podkreśla, że najważniejsze w pielęgnacji cery trądzikowej jest odpowiednie oczyszczanie, żelem lub pianką, która ma neutralne pH - nie zaburzające bariery hydrolipidowej. Ważne jest, aby nadmiernie nie wysuszać skóry, gdyż można popaść w błędne koło, bo gdy skóra jest za mocno wysuszona, wydziela więcej łoju, który powoduje, że pojawiają się nowe wypryski. Dlatego optymalne mycie skóry twarzy to 2 razy dziennie: rano i wieczorem, w ten sposób kompleksowo oczyścimy skórę przed pójściem spać i po całym dniu, jednocześnie nie powodując jej przesuszenia. 

Odpowiednie nawilżenie 

Nawilżanie skóry jest kluczowe, nawet jeśli borykasz się z trądzikiem. Wybieraj lekkie kremy nawilżające o niekomedogennych (niezatykających porów) formułach, które nie będą dodatkowo obciążać skóry. Nawilżona skóra może być mniej podatna na podrażnienia i stany zapalne.

Ewelina Rosłońska zaznacza też, że po tym jak zadbamy o odpowiednie nawilżenie skóry, powinniśmy wprowadzać powoli składniki aktywne, które mają działanie przeciwzapalne, sebostatyczne i antybakteryjne. Zbyt agresywna pielęgnacja podrażnia nam skórę, która przez to nie jest w stanie się regenerować — dlatego istotne jest, aby zachować minimalizm kosmetyczny. Dobrze jest korzystać z jednej serii kosmetyków, dzięki temu uniknie się efektu, że różne składniki aktywne wchodzą ze sobą w niekorzystne interakcje. 

Delikatne eksfoliacje

Eksfoliacja może pomóc w usuwaniu martwych komórek skóry, odsłaniając zdrowszą warstwę skóry i zapobiegając powstawaniu zaskórników. Jednak stosowanie zbyt silnych lub drażniących środków złuszczających może prowadzić do podrażnień i nasilenia trądziku. Wybieraj delikatne produkty złuszczające i ograniczaj ich stosowanie do 1-2 razy w tygodniu. Eksfoliacje można też wykonać w gabinetach kosmetycznych, pod okiem profesjonalistów, są one wtedy głębsze i skuteczniej usuwają martwy naskórek, jednak nie należy ich wtedy powtarzać częściej niż raz w miesiącu. 

Unikanie dotykania twarzy

Dotykanie twarzy brudnymi rękami może przyczynić się do rozprzestrzeniania bakterii i zanieczyszczeń, co może pogorszyć trądzik. Staraj się unikać dotykania twarzy, zwłaszcza gdy masz brudne ręce. Punkt też wiąże się z ważną kwestią - niewyciskania stanów ropnych i zapalnych, gdyż bardzo łatwo je wtedy roznieść na pozostałe części twarzy. Jeżeli chcesz się pozbyć zalegających długo zaskórników — zrób to pod okiem profesjonalisty w gabinecie kosmetycznym.

Co z trądzikiem w dorosłości?

Niestety, często się zdarza, że trądzik nie znika wtedy, gdy kończy się etap dorastania. Skąd się on bierze? Tak wyjaśnia to Ewelina Rosłońska z Salonu Kanon Piękna:

“Trądzik w dorosłości najczęściej jest odzwierciedleniem tego co dzieje się w organizmie. W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego gdzie najczęściej przyczyną jest nieukształtowana gospodarka hormonalna, to w przypadku osób dorosłych sprawa jest bardziej skomplikowana. Terapia takiej skóry wymaga holistycznego podejścia, a najczęstszymi przyczynami są: zaburzone funkcjonowanie bariery naskórkowej, stres, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia jelitowe, zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa dieta”

Jeżeli trądzik nie mija, bądź jest bardzo uciążliwy, nie pomagają kosmetyczne kuracje i zalecone tu środki pielęgnacji, warto skonsultować tę kwestię z dermatologiem, gdyż możliwe konieczne będzie wdrożenie leczenia nie tylko zewnętrznego, ale i wewnętrznego.  (Kinga Czerwińska) Fot: pexels.com 







Dziękujemy za przesłanie błędu