Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
23/04/2024 - 21:05

Trening interwałowy - czy wygrywa z tradycyjnym cardio?

Trening interwałowy to świetna opcja dla osób, które cenią sobie efektywność i osiąganie rezultatów w krótkim czasie. Ale czym dokładnie różni się od klasycznego cardio, którym może być bieganie w stałym tempie przez 30-60 minut?

Podstawowa różnica polega na zmienionej intensywności ćwiczeń. O ile w treningu cardio intensywnie uprawiasz ćwiczenia przez dłuższy czas, ze stałą intensywnością, w treningu interwałowym następuje cykliczna zmiana pomiędzy okresami bardzo intensywnego wysiłku a okresami umiarkowanego wysiłku lub odpoczynku. To oznacza, że nie musisz biegać przez długie, jednostajne interwały czasu. Zamiast tego, możesz wykonać kilka krótszych interwałów intensywnego wysiłku, poprzedzonych lub zakończonych okresami niższej intensywności, lub odpoczynku.

Dla przykładu możesz przez 30 sekund biegać z maksymalną prędkością, a następnie przez minutę truchtać lub chodzić wolniej, aby się zregenerować. To pozwala na maksymalne zaangażowanie mięśni i układu sercowo-naczyniowego przez krótki czas, co prowadzi do szybszego spalania kalorii i tkanki tłuszczowej.

Co więcej, trening interwałowy ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala spalać tkankę tłuszczową nawet do 48 godzin po jego zakończeniu, dzięki zwiększonemu metabolizmowi spoczynkowemu. Po drugie, poprawia wydajność tlenową organizmu, co jest kluczowe dla kondycji fizycznej i wydolności organizmu. Po trzecie, może pomóc w redukcji ryzyka chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość. Warto jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do tego rodzaju treningu. Osoby z chorobami układu krążenia, historią przebytych zawałów serca, znaczną nadwagą, niedożywieniem, osłabieniem organizmu lub aktualnymi infekcjami powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem interwałowych ćwiczeń.

Trening interwałowy  jest określany w anglojęzycznej literaturze jako HIIT – High Intensity Interval Training. Z racji, że jest to trening o wysokiej intensywności, należy pamiętać przy nim o kilku zasadach. Powinien być on przeprowadzany maksymalnie trzy razy w tygodniu, z należytą przerwą pomiędzy sesjami wynoszącą co najmniej 48 godzin. Każdy trening powinien być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką i zakończony lekkim ćwiczeniem schładzającym, na przykład kilkuminutowym truchtem. Ważne jest, aby unikać łączenia treningu interwałowego z treningiem siłowym lub cardio, aby umożliwić odpowiednią regenerację mięśni i organizmu. Dodatkowo nie zaleca się wykonywania interwałów na czczo. Warto około 1,5 godziny przed treningiem spożyć posiłek bogaty w białko. Dobrze jest również pamiętać, że osoby stosujące restrykcyjne diety mogą nie być odpowiednio zaopatrzone w niezbędne składniki odżywcze do regeneracji po treningu interwałowym i powinny skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem przed rozpoczęciem tego rodzaju aktywności fizycznej.

źródło: medonet.pl, pexels.com







Dziękujemy za przesłanie błędu