Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
14/03/2024 - 14:35

„Chłopy, badajcie się. Ja też nie wierzyłem, że to ważne, dopóki sam nie poznałem diagnozy”

- Ten apel swojego czasu wystosował Robert Sobol, były sądecki radny, który opowiadał o swojej walce z rakiem prostaty. - Nie epatuję w ten sposób moją chorobą - tłumaczył Sobol. -Chcę tylko powiedzieć innym mężczyznom, żeby nie unikali badań, żeby się nie bali, bo to – tak jak mnie – może uratować życie.

Nie zawracał sobie tym głowy

- Pewnie znajdą się tacy, nie tylko w  naszym  mieście, którzy powiedzą, że epatuję swoją chorobą – mówił kilka lat temu Robert Sobol w rozmowie z „Sądeczaninem”. -  Ale mnie chodzi tylko o to, żeby mężczyźni się badali. Ja sam wcześniej nie zawracałem sobie tym głowy. Poszedłem do lekarza dla żony, żeby ją uspokoić. Gdyby nie ta wizyta, to nie wiadomo, jak długo bym jeszcze pożył.

Chłopy, badajcie się – apelował. -  Ten apel kogoś,  kto  walczył z rakiem prostaty,  powinni sobie wziąć do serca panowie z powiatu limanowskiego w wieku od  50 do 75 lat. Właśnie teraz jest okazja ku temu, żeby skorzystać z bezpłatnych  badań  finansowanych przez samorząd.

Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) zajmuje u mężczyzn drugie miejsce w zestawieniu zapadalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych. Tendencja zapadalności na raka prostaty w większości rozwiniętych krajów świata jest rosnąca. Wynika to częściowo z upowszechnienia się oznaczania stężenia markera nowotworowego PSA w surowicy u osób bez klinicznych objawów raka prostaty. Większa liczba pacjentów diagnozowanych z rakiem gruczołu krokowego wynika również z rosnącej świadomości zdrowotnej oraz wydłużania się długości życia mężczyzn. W Polsce zachorowania na raka stercza podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat.

Czytaj też Od tej historii chce się płakać. Próbował się ratować. Nie dał rady [ZDJECIA]

To proste badanie

Badanie PSA (ang. Prostate Specific Antigen), czyli antygenu gruczołu krokowego (prostaty) jest jedną z metod badania przesiewowego wykonywanego u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty. To proste badanie wykorzystywane jest również w monitorowaniu stanu pacjenta z przerostem prostaty. Jego stężenie oznacza się zwykłym badaniu krwi, którą pobiera się z żyły łokciowej pacjenta.

Zaleca się, aby mężczyźni po 50. roku życia wykonywali badanie regularnie co rok lub 2 lata. Jednak jeżeli ojciec lub brat pacjenta chorowali na ten rodzaj nowotworu, wówczas pierwsze badanie w celu wczesnego wykrycia raka prostaty powinno zostać wykonane już po ukończenia 45. roku życia. Jeżeli w rodzinie odnotowano przypadki raka prostaty u mężczyzn przed 65. rokiem życia, to badanie należy wykonywać już po 40. roku życia.

Czytaj też Znowu biją na alarm. Chodzi o lek przewobólowy i przeciwgorączkowy. Co z nmi jest nie tak 

Jak skorzystać z badania?

Należy się zgłosić do rejestracji pracowni analitycznej powiatowego szpitala  w Limanowej, a następnie wykonać badanie w punkcie pobrań, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7  do  11.  Co ważne, nie jest wymagane skierowanie.

Badany nie musi być na czczo, jednak dla wiarygodności wyników powinien pamiętać, że poziom PSA całkowitego może wzrosnąć i utrzymywać się na nienaturalnie wysokim poziomie w ciągu 48 godzin po stosunku czy jeździe na rowerze. Dlatego też co najmniej na dwa dni przed wykonaniem testu PSA pacjent powinien powstrzymać się od tego typu aktywności.

Czytaj też Co groźnego znaleźli w przysmaku z Lidla. Sieć błyskawicznie wycofuje to ze sklepów  

Niepokojące objawy

Jakie objawy  powinny skłonić męczysz do wizyty u lekarza oraz wykonania badania diagnostycznego?

  • częste oddawanie moczu,
  • parcie na pęcherz,
  • osłabienie strumienia moczu,
  • zaparcia,
  • bóle pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
  • utrata wagi,
  • zaburzenia erekcji.

Stwierdzenie zwiększonego stężenia PSA nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem raka gruczołu krokowego. Może być wynikiem łagodnego rozrostu lub zapalenia stercza. Dlatego ważne jest, by wynik badania PSA był zinterpretowany przez specjalistę.

W badaniu mogą brać udział mężczyźni, którzy w ramach kampanii oznaczali poziom markera PSA w ubiegłych latach. Coroczne kontrolowanie wskaźnika PSA jest niezwykle istotne dla zdrowia mężczyzn. Badania wykonywane będą do końca 2024 roku, bądź do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. ([email protected]) fot. pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu